Dzień trzeci. By doświadczyć pokoju

Dzień trzeci. By doświadczyć pokoju

Dzień trzeci. By doświadczyć pokoju

23 sierpnia 2022
Dzień trzeci. By doświadczyć pokoju

Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Ps 42, 2

Kiedy widzimy wylewające się zło, tym bardziej chcemy doświadczyć pokoju. W sercu człowieka jest poszukiwanie, aby dowiedzieć się, czym jest Boże Miłosierdzie – tymi słowami rozpoczął konferencję trzeciego dnia ks. Tomek. Dziś pierwszy oficer statku naszą uwagę skierował na słowa z przypowieści o miłosiernym Samarytaninie: „pewien człowiek” (gr. anthropos), które są alegorią, porównaniem mojego życia. W każdym sercu, w naszej tożsamości jest takie miejsce – dusza nieśmiertelna.

W naszą duszę wszczepiony jest powrót do Niebieskiej Jerozolimy. Jest to poszukiwanie nieskończonego szczęścia, nie mającego granic.

Występujące w przypowieści dwa miasta Jerozolima i Jerycho dzieli wysokość około 1000 metrów. Jerycho uznawane jest za najniżej położone miasto na Ziemi: 252 m p.p.m., Jerozolima zaś leży na wysokości 774 m n.p.m.

Zatem człowiek z przypowieści schodził z Jerozolimy do Jerycha. Z góry schodzi się łatwiej, niż na nią wchodzi. Dzięki obdarowaniu wolną wolą możemy wybrać Jerozolimę – coś świętego, pięknego, ale też możemy doświadczyć zejścia w dół, bowiem mamy w naszym życiu swoje Jerycho. Możemy też doświadczyć w życiu konsekwencji tych wyborów. Człowiek krok po kroku schodzi w dół, w ten sposób powoli odchodzi od swojego Jeruzalem, oddala się od Boga.

Zajęcia warsztatowe nabierają tempa. Widać, że każdy z uczestników przykłada się i wiosłuje ile sił, bo z każdym dniem przybliżamy się do dnia finałowego, gdzie zaprezentujemy nasze umiejętności.

Tematem popołudniowej szkoły modlitwy przygotowanej i poprowadzonej przez naszych kleryków Pawła i Karola były trudności, z którymi zmagamy się na modlitwie. Ich wskazówki były cenne i pozwoliły się wyciszyć, by z jeszcze większym skupieniem stanąć przed Panem Jezusem na Eucharystii.

W homilii ks. Tomasz mówił, że będąc tu, w Białogórze na warsztatach, płynąc łodzią, za sterami której stoi Pan Jezus, czujemy się bezpieczni, jesteśmy razem, tworzymy wspólnotę. Jednak jak nasz Wielki Połów dobiegnie końca, kiedy wysiądziemy z łodzi, wtedy może być nam o wiele trudniej. Rozeznając swoją drogę, przy podejmowaniu decyzji, winniśmy pytać Pana Jezusa: Czego mój Kapitanie oczekujesz ode mnie?

Dzisiejsza Ewangelia nie dotyczy tylko faryzeuszów, ona mówi także o nas. Wszak my również przywiązujemy wagę do drobnych spraw. Tymczasem warto zadawać sobie pytania: Jak się odnoszę do relacji z Panem Bogiem? Czy ja będę gotów zdać Mu relację z mojej codzienności? Na Eucharystii winien nam towarzyszyć niepokój serca, by rozeznać do czego mnie dzisiaj Pan Jezus zaprasza. Jak wykorzystać swoje talenty? Łatwo jest stoczyć się w dół, a aby być na górze, trzeba się trzymać, a to jest wysiłek. Na koniec ks. Tomasz życzył uczestnikom warsztatów, by to, co wypracują w tym miejscu, na tej łodzi, zaowocowało w ich późniejszym życiu.

Wieczorem o zagrożeniach duchowych w muzyce mówił Grzegorz Kasjaniuk, z zawodu dziennikarz muzyczny. Konferencja dostępna jest na fanpage na Facebooku Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego Diecezji Pelplińskiej w Białogórze.

Spot reklamowy Wielki Połów 2022Poprzedni
Dzień drugi. Wypływamy na głębi...Następny

zobacz również

KontaktMasz pytania?

Dom Rekolekcyjno-Wypoczynkowy Diecezji Pelplińskiej św. Józefa
ul. Lubiatowska 4c, Białogóra
84-113 Wierzchucino

578 795 250

dombialogora@gmail.com

© Wielki Połów - Warsztaty Ewangelizacyjne w Białogórze 2024   |   Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda