Warsztaty są czasem, w którym chcemy, aby każdy spotkał się ze swoim talentem. Odkrył go, rozwijał i potrafił nim służyć. Dlatego też składają się z dwóch zasadniczych etapów:
Co roku na pokład Wielkiego Połowu przybywa zespół utalentowanych trenerów z różnych stron Polski. Są praktykami i specjalistami w swoich dziedzinach, a przez pięć dni warsztatów są gotowi podzielić się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem.
Każdy z uczestników wybiera jeden z warsztatów i przez kolejnych 5 dni uczestniczy w grupowych zajęciach. Zniechęcamy tych, którzy chcą się obijać, ponieważ trenerzy dołożą wszelkich starań by czas ten był wykorzystany jak najowocniej.
W tym roku proponujemy warsztaty medialne, teatralne, taneczne, muzyczne (wokalne i instrumentalne), uwielbienia oraz warsztaty artystyczne dla dzieci. Wyboru należy dokonać na etapie rekrutacji w formularzu zgłoszeniowym.
Każdy dzień warsztatowy jest połączony z czasem dla Jezusa. Chcemy codziennie się z Nim spotkać, by Go poznać, doświadczyć Jego łaski i wsłuchać się w to do czego nas posyła. Odbywa się to poprzez codzienną Mszę Świętą, konferencje oraz Adorację Najświętszego Sakramentu. „Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity” (J 15,5).
Po czasie szkoleń przychodzi czas na praktykę. Nigdy do końca nie wiemy jak będzie przebiegał finał Wielkiego Połowu, bo treść i formę zasadniczej jego części przygotowują uczestnicy poszczególnych grup warsztatowych wraz ze swoimi trenerami. Jest to niesamowita okazja by w praktyce wykorzystać nabyte umiejętności i odważyć się przekroczyć granice strachu lub nieśmiałości.
To uczestnicy przygotowują oprawę muzyczną, etiudy teatralne i animacje taneczne. Podczas finału zobaczymy także opracowane materiały grupy medialnej i artystyczne dzieła warsztatu dla dzieci. Wspólnie jednoczymy się na modlitwie i uwielbieniu.
"Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra" (1 Kor 12,4-7).
W pewien czerwcowy wieczór, w 2019 roku, w Białogórze spotkała się grupa osób, z których każdy miał pragnienie, by zrobić „coś więcej”…. Taki niedosyt… Ale nie wiedzieliśmy co. Po modlitwie, adoracji i wieczornym spacerze nad morze zrozumieliśmy, że Pan Jezus zaprasza nas do tego, by łowić ludzi. Ale jak to się robi? Trzeba mieć jednak łódź, sieci i jakiekolwiek umiejętności posługiwania się nimi. Uświadomił nam bardzo szybko, że na tej łodzi płyniemy od chrztu, sieci nam przekazał podczas bierzmowania, a teraz oczekuje od nas jedynie tego, by wsłuchiwać się w Jego głos i zarzucać je tam, gdzie wskaże. Zarzuciliśmy…. I tak powstał Wielki Połów.
Już od samego początku Wielki Połów jest wydarzeniem, którym bardzo mocno opiekuje się Pan Bóg. Doświadczaliśmy tego na wiele sposobów. Staje się to rzeczywistość łowienia ludzi na najstabilniejszy okręt na świecie – Kościół. Z każdym kolejnym rokiem coraz bardziej Pan Jezus przypomina nam o wartości naszego chrztu i o tożsamości dziecka Bożego, którą dzięki niemu mamy. Dodaje odwagi, by się otwierać na wszystkich, których przyśle i ufności w Swoją Miłość i Miłosierdzie. Zaprasza do jeszcze wierniejszego trwania z Maryją przy Nim w Eucharystii, która rozświetla wszelkie ciemności i daje pokój, którego świat dać nie może.
Miejscem naszego spotkania będzie Dom Rekolekcyjno-Wypoczynkowy Diecezji Pelplińskiej św. Józefa w przepięknej, nadmorskiej miejscowości - Białogóra.
Start: niedziela, 18 sierpnia wieczorem.
Zakończenie: niedzielny poranek, 25 sierpnia.
W ramach tygodniowych zajęć będzie czas na modlitwę, konferencje, wspólnotową radość, a także wypoczynek i relaks nad morzem. Przewidzieliśmy również kilka niespodzianek :)
Zachęcamy do wpłaty dodatkowej cegiełki w wysokości 100 zł na rzecz organizacji finałowego wydarzenia, które odbędzie się 24 sierpnia 2024 roku.
Dom Rekolekcyjno-Wypoczynkowy Diecezji Pelplińskiej św. Józefa
ul. Lubiatowska 4c, Białogóra
84-113 Wierzchucino